X
  1. Voor een correcte verwerking verzoeken wij je minimaal de velden voorzien van een * in te vullen.

Trouwen in het stadshuis: vroeger & nu

U bevindt zich hier: Gemeente - Gemeentearchief - Actueel - Nieuwsarchief - 2007 - Trouwen in het stadshuis

Trouwen in het stadshuis: vroeger & nu

Op 2 juli 1941 trouwt voorslager Johannes Cornelis Driel met Margaretha Noordijk. Collectie Gemeentearchief, beeldnummer 11019. Op 2 juli 1941 trouwt voorslager Johannes Cornelis Driel met Margaretha Noordijk. Collectie Gemeentearchief, beeldnummer 11019.

522 keer gelezen

Al eeuwenlang is het Schiedamse stadhuis dé trouwlocatie van de stad. Het Gemeentearchief Schiedam brengt dat met de nieuwste fototentoonstelling in beeld.

Glasplaten, stereonegatieven, dia’s, gewone of digitale foto’s, de geschiedenis van de fotografie is terug te zien in de omvangrijke collectie van het Gemeentearchief Schiedam. Ook de keuze voor de onderwerpen is veranderd. Begin 1900 was nog sprake van gebruiksfotografie: portretten,  foto’s van gezinnen of feesten en verenigingen, voor in het familiealbum of op de schoorsteenmantel. De mensen op die ‘photographiëen’ werden toen nog afgebeeld met ‘tafeltje-kleedje-stoel’.

De foto’s die we in het Gemeentearchief bewaren, zijn op verschillende manieren bij ons terechtgekomen. Uit de professionele hoek hebben we bijvoorbeeld het beeldarchief van het tijdschrift De Schiedamse Gemeenschap. Ook hebben verschillende (pers)fotografen hun archieven aan ons geschonken. Veel van de foto’s die makelaars gebruikten om panden te adverteren, zijn ook in onze collectie opgenomen, en deze geven vaak een interessant beeld van de geschiedenis van een huis.

'Snapshots'

Van een heel andere orde zijn de verschillende kiekjes (vernoemd naar de Nederlandse fotopionier Israël David Kiek, 1811-1899) van particulieren of bedrijven. Die bieden een inkijkje in het dagelijks leven van Schiedammers van vroeger en nu. Tezamen maakt dat een onschatbare rijkdom aan beelden. Zo kan een foto van een verjaardag of een trouwerij nu misschien niet interessant lijken voor iemand buiten uw familie, al na het moment van de opname is het een tijdsbeeld van een situatie die er niet meer is!

De komende fototentoonstelling die het Gemeentearchief organiseert, is daar een goed voorbeeld van. Op onze oproep naar oude of nieuwe trouwfoto’s waarin het stadhuis een rol speelt, zijn aardig wat reacties binnengekomen. De verschillende opnamen naast elkaar geven een goed beeld van veranderingen in de samenleving. De foto’s variëren van het traditionele plaatje, de bruidegom met jacquet en hoge hoed en bruid met jurk en sleep, tot nu-ook-al-niet-meer-zo moderne modebeelden zoals een bruidegom met lang haar of een bruid met een hip broekpak.

Op 6 juni 2007 opent wethouder van cultuur Menno Siljee de nieuwe fototentoonstelling Trouwen en het stadhuis in de Stadswinkel aan het Stadserf. De tentoonstelling is uiteraard voor iedereen kosteloos te bezoeken tijdens de openingstijden van de Stadswinkel!

Waar kan ik u mee helpen?